Kazimierz.com
Dziś jest
Zapraszamy na nasze
FORUM!

Kazimierz.com  >   Nowości

1 / 1 / 2012

NoworocznieMuzeum Etnograficzne obchodziło w minionym roku stulecie istnienia. Otwarte w lutym 1911 roku, istnienie swoje zawdzięcza wysiłkowi i pasji nauczyciela, etnografa i kolekcjonera sztuki ludowej – Seweryna Udzieli. Rocznica była pretekstem do zmian. Budynek przy Placu Wolnica cieszy odnowioną elewacją. Prace sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Rozpoczęto przebudowę wystawy stałej – szczegóły TUTAJ, a interesująca, interaktywna wystawa „Passages – Repassages” (do zobaczenia jeszcze do kwietnia w Muzeum Etnograficznym) miała swoją premierę w Marsylii. W minionym roku Muzeum pokazało też sztukę naiwną (inaczej art brut) m.in. ze zbiorów znanego kolekcjonera, Leszka Macaka.
Chcielibyśmy zwrócić uwagę na należący do Muzeum budynek przy ulicy Krakowskiej 46. O ile z Muzeum Etnograficznym kojarzy nam się głównie budynek przy Placu Wolnica, coraz częściej ważne wystawy mają miejsce w zabytkowym budynku znanym jako Dom Esterki. Zbudowany w XIV wieku, zwany czasem domem Bartłomieja Berrecciego, był niegdyś kamienicą przyrynkową, zwróconą boczną elewacją do dawnej ulicy Wielickiej (w uproszczeniu - fragment dzisiejszej ulicy Krakowskiej ). Siedemnastowieczne pożary i najazdy zmieniły Kazimierz i zniszczyły dawną przyrynkową zabudowę a osiemnastowieczne przebudowy Kazimierza objęły i tę kamienicę. Została przeorientowana frontem do ulicy, otrzymała wysoki, łamany dach. W latach 80. XX wieku budynek zostaje zaadaptowany i zaaranżowany dla potrzeb muzealnych. Dziś uwagę przechodniów zwraca wyeksponowany wejściowy detal i udany dizajn wnętrz muzealnych.

29 / 11 / 2011

Kazimierz Bez Słów
W natłoku wydawnictw dotyczących Kazimierza, przewodników i albumów podobnych do siebie, potrafi się czasem pojawić coś niezwykłego. Niedawno trafił na rynek album fotograficzny „Kazimierz bez słów”, autorskie dzieło znanego dziennikarza i fotografika, Bogdana Frymorgena.

Autor tak wspomina swoje związki z Kazimierzem:

"Album jest od początku do końca moim projektem, hołdem oddanym miejscu i ludziom, po których została pustka. Być może zwieńczeniem moich wieloletnich studiów nad historią i kulturą polskich Żydów. Na Kazimierz trafiłem jeszcze podczas studiów. Włóczyłem się wraz z kolegami po wąskich i ciemnych uliczkach, które wtedy w niczym nie przypominały dzisiejszej, tętniącej życiem dzielnicy. Była w nich jakaś magia, ale raziły zaniedbaniem, nikt o nie nie dbał. Wróciłem tu po latach, gdy mój przyjaciel z Londynu, Chris Schwarz, zakładał Żydowskie Muzeum Galicja. Pomagałem mu w wyborze miejsca i urządzenia muzeum. To magiczne miejsce od samego początku przyciągało do współpracy niezwykłe osoby. Wspólnie organizowaliśmy różnego rodzaju akcje i happeningi. Dziś Chrisa już nie ma wśród nas, a ja poczułem nieodpartą chęć powrotu na stałe do tych miejsc, zapuszczenia tu korzeni. Fotografowałem żydowski Kazimierz przez wiele lat. Zawsze były to fotografie czarno-białe i zawsze miały wspólny mianownik – pustkę i ciszę, której nie da się już dziś zapełnić. To smutne fotografie, ale takie właśnie mają być. Nie chodzi mi jednak o pogrążanie się w smutku, a jedynie o oddanie nastroju umarłego miasta. To mały ślad na ziemi, który po mnie pozostanie."Wszystkich miłośników Kazimierza już dziś zapraszamy na styczniową wystawę fotografii Bogdana Frymorgena, którą będzie można oglądać w siedzibie fundacji Judaica.
16 / 11 / 2011

DZIAŁKA PRZY ESTERY SPRZEDANAW skutek nieudanej pierwszej aukcji działki przy ul. Estery o nr 91 (pow. 0,0467 ha), objętej KW KR1P/00007314/8, Prezydent Miasta Krakowa obniżył cenę wywoławczą do 2 702 400,00 zł brutto. Druga licytacja zakończyła się sukcesem Urzędu Miasta: zwycięzca wylicytował nieruchomość kwotą 4 milionów złotych.
4 / 10 / 2011

BORCUCH KRĘCI

Ekipa nowego obrazu Jacka Borcucha, znanego choćby z takiego filmu, jak „Wszystko, co kocham” zawitała do Krakowa. Film opowiada o parze studentów, którzy poznają się podczas wakacji w Hiszpanii. Splot okoliczności sprawia, że życie bohaterów zostaje wystawione na niespodziewaną próbę
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 8 września w okolicach Walencji. We wtorek filmowcy pojawili się na ulicy Mostowej – bo to właśnie na Kazimierzu powstaje druga część zdjęć. Koniec zdjęć zaplanowano na połowę listopada, a premierę filmu na jesień 2012 roku.Główne role w „Chwilach nielotnych” zagrają Jakub Gierszał, znany z „Sali samobójców” oraz Magdalena Berus („Baby blues”). Wśród aktorów hiszpańskich zobaczymy w filmie m.in. Angelę Molinę i Juanjo Ballestę.
Poprzedni film Jacka Borcucha, „Wszystko co kocham”, zdobył kilkanaście międzynarodowych i krajowych nagród filmowych oraz był polskim kandydatem do Oscara. Pokazano go take w konkursie festiwalu Sundance, jako pierwszą polską produkcję w historii.
30 / 9 / 2011

ZWIEDZANIE SYNAGOGI

O historii synagogi Izaaka oraz jej odnowie ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa opowie prof. Bogusław Krasnowolski, historyk sztuki, znawca dziejów Kazimierza, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Pedagogicznego.

Spotkanie zorganizowane przez Katedre Judaistyki UJ oraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa rozpocznie się 2 października (niedziela) o godzinie 10. Wstęp wolny.


Zobacz archiwum newsów

stat4u


Blog

Posłuchaj mp3

Karol


Serwisy specjalne

 

 

 

 

 

 

 

Jerzy Panek

Nasze miasto, tamte czasy

Kazimierska architektura w malarstwie

Kazimierz Machowina

Artykuły (archiwum)

Bulwary pod zabudowę

Plac Nowy - jaki będzie?

Plac Wolnica - konkurs

Mój Kazimierz

Słowniczek pojęć spotykanych często na Kazimierzu

Krwawa linia

Linki

Dzielnicowi patrioci

Centrum Badań Holokaustu

Galeria Otwarta Pracownia (www.otwartapracownia.com)

Galeria Szalom (www.galeriaszalom.com)

krakoff.info (www.krakoff.info)

e-krakow (www.e-krakow.com)

krakowinfo-ogłoszenia (www.krakowinfo.pl)

Krakowskie knajpy (www.knajpy.krakow.pl)

Galeria Raven (www.raven.krakow.pl)


:: cofnij :: do góry ::
(c) 2002-2004 by Stowarzyszenie Twórców Kazimierz.com
Stronę zaprogramowali
mtq & mikolaj
Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów z witryny bez zgody autorów zabronione